Jeśli w Twoim domu wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach stęchlizny, a na suficie i ścianach pojawiły się wykwity, zacznij od znalezienia przyczyn problemu. Bez jego wyeliminowania, żadna metoda walki z grzybami i pleśniami, nie będzie przynosiła oczekiwanych rezultatów.

 

Przyczyny powstania grzybów i pleśni

Pleśń najczęściej występuje w pomieszczeniach pozbawionych dobrej wentylacji, nadmiernie zawilgoconych i bez wystarczającego dostępu do światła słonecznego. Nie bez znaczenia jest również zjawisko podwyższonej emisji pary wodnej, co widoczne jest głównie w kuchniach i łazienkach. Kolejnym aspektem jest niska temperatura panująca w domu – niedogrzewanie pomieszczeń sprzyja wegetacji pleśni. Za nadmierne zawilgocenie domu mogą odpowiadać:

  • Zalewanie murów budynku przez deszczówkę, co jest konsekwencją niedrożności rynien lub nasilonych opadów. Na suficie lub ścianach pojawiają się mokre plamy, a następnie pleśń.
  • Nieprawidłowości w izolacji przeciwwilgociowej gruntów i podłóg.
  • Uszkodzenie instalacji wodnej, grzewczej, kanalizacyjnej.
  • Błędne rozwiązania konstrukcyjne budynku, które powodują podcieki (np. nieprawidłowości w wykonaniu okapów, niespełnieniem wymogów technologicznych dotyczących powierzchni tarasów i balkonów).
  • Zignorowanie mostków termicznych, czyli miejsc w konstrukcji budynku, przez które ucieka ciepło.

 

Zacznij od źródła problemu

Aby pozbywanie się pleśni i grzybów z naszych domów mogło zostać zakończone sukcesem, musimy przede wszystkim zacząć od wskazania przyczyny problemu (możliwości zostały wskazane powyżej). W przypadku stwierdzenia mostków termicznych, przez które ulatuje ciepło, wskazane jest przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych (obejmujących m.in. wymianę okien i ocieplenie ścian zewnętrznych). Nieprawidłowościom w cyrkulacji powietrza w domu można zaradzić, dzięki częstszemu wietrzeniu pomieszczeń. Pomocne może być również zamontowanie nawiewników okiennych lub ściennych.

Konieczne jest sprawdzenie, z której części budynku przedostaje się wilgoć: jeśli z podłogi, może okazać się, że czekać nas będzie naprawa hydroizolacji fundamentów. Odgórne zacieki mogą skutkować naprawą rynien, tarasu lub balkonu. Zanim więc przejdziemy do samego usuwania wykwitów, musimy mieć pewność, że instalacja wodna i kanalizacyjna działa bez zarzutu, a pokrycie dachowe jest szczelne. Pamiętaj również, że w czasie remontu do środka przedostaje się znaczna ilość wody, dlatego trzeba wówczas intensywnie wietrzyć pomieszczenia, a następnie je ogrzewać. Jeśli za wilgoć odpowiada źle ułożone ocieplenie, trzeba będzie izolację wykonać od nowa lub naprawić ją punktowo.

 

Usuwanie grzybów i pleśni

Grzyby, które pojawiły się na powierzchni murów, należy usunąć ręcznie najdokładniej jak to tylko możliwe. Przy każdej pracy z grzybem kategorycznie trzeba pamiętać o odpowiedniej masce, rękawiczkach i ochronie oczu. Podczas pocierania wykwitu do powietrza uwalniane są przetrwalniki, które potrafią dogłębnie penetrować układ oddechowy – najmniejsze z nich (1,1-0,65 um) nigdy już go nie opuszczają. Ta prosta metoda może zadziałać, jeśli grzyb nie wniknął w głębsze warstwy muru – jeśli do tego doszło, należy skuć tynk.

Kolejnymi etapami po oczyszczeniu powierzchni są prace związane dezynfekcją po zalaniu, osuszeniem struktur nośnych oraz zastosowaniem specjalistycznej chemii, która penetruje strukturę murów. Po usunięciu problemu  konserwujemy zaatakowane powierzchnie i zabezpieczamy je na przyszłość. Usuwamy także zarodniki grzybów i pleśni z powietrza oraz wyposażenia pomieszczenia poprzez ozonowanie. Dobrym pomysłem jest również ogrzanie pomieszczenia (po zakończeniu powyższych czynności) np. przy pomocy nagrzewnicy. W przypadku pojawienia się pleśni na elewacji budynku postępowanie jest podobne.

Zazwyczaj proste sposoby walki z grzybami lub chemia ogólnodostępna nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, dlatego też pracę warto powierzyć profesjonalnej firmie, dysponującej specjalistycznymi środkami do uporania się z niechcianymi wykwitami. Do jednej z najskuteczniejszych metod dezynfekcji pomieszczeń należy ozonowanie, które nie tylko usuwa grzyby, pleśnie, szkodliwe dla zdrowia alergeny, bakterie i wirusy, ale i nieprzyjemne zapachy. Ozon świetnie sprawdza się do czyszczenia klimatyzacji i wentylacji, w których to panują idealne warunki do rozwoju grzybów. Zaleca się przeprowadzanie zabiegu ozonowania w domu lub mieszkaniu przynajmniej raz w roku. Jeśli wśród domowników są osoby dotknięte astmą lub alergiami, warto powtarzać go częściej.  Na korzyść tej metody przemawia to, że jest ekologiczna i bezpieczna dla wyposażenia domu.

 

Szukasz kompleksowej usługi odgrzybiania pomieszczeń?   
Skonsultuj z nami swój przypadek> Zamów bezpłatną poradę < 

 

 

Wpływ grzybów i pleśni na zdrowie i stan domu

Zmiany na ścianach czy suficie nie pozostają bez wpływu na stan zdrowia mieszkańców. Grzyby na ścianie wydzielają toksyny i przetrwalniki, które mogą wywoływać u ludzi alergie oraz choroby układu nerwowego i oddechowego. Wdychanie unoszących się w powietrzu zarodników grzybów i pleśni może prowadzić do wielu różnych dolegliwości, m.in. zawrotów głowy, omdleń, nieżytu nosa, problemów z oddychaniem, osłabionej odporności, czy podrażnień skóry. Mykotoksyny wydzielane przez grzyby mogą również powodować dysfunkcję nerek i wątroby. Szczególnie narażeni na te przykre konsekwencje zdrowotne są osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci oraz alergicy. Mieszkanie w budynku dotkniętym tym problem zwiększa również ryzyko zachorowania na nowotwór.

Niechciane wykwity znacznie obniżają także walory estetyczne pomieszczeń oraz powodują straty w konstrukcji domu. Dzieje się tak dlatego, że grzyby żywią się mikroelementami zawartymi np. w drewnie. Efekty tego działania są widoczne gołym okiem: może dojść do odpadania tynku,  łuszczenia się farby i odklejania tapet. Problem nie dotyka zresztą tylko ścian czy sufitów – grzyby infekują również wyposażenie domu wykonane z drewna, które zaczyna gnić.

 

Szukasz kompleksowej usługi odgrzybiania pomieszczeń?   
Skonsultuj z nami swój przypadek> Zamów bezpłatną poradę < 

 

 

Zobacz także:

Twoje mieszkanie uległo zalaniu? Podpowiadamy, jakie czynności należy podjąć  

Zaufali nam

Siedziba firmy:
ul. Nowogrodzka 50/515
00-695 Warszawa
NIP: 1182021289
REGON: 381204440

Skontaktuj się >>