Z wieloma przedmiotami w przestrzeni publicznej mamy styczność niemal każdego dnia nie zdając sobie sprawy, że na ich powierzchniach znajduje się mnóstwo drobnoustrojów, a wiele z nich sami rozsiewamy w wyniku błędnych nawyków. Przeprowadziliśmy badanie bakteriologiczne w celu wykazania ile można znaleźć bakterii na 5 wybranych powierzchniach, które najczęściej dotykamy poruszając się w przestrzeni publicznej. Kolejnym krokiem było stworzenie zestawienia najbrudniejszych i najczystszych miejsc oraz porównanie wyników z innymi miastami wchodzącymi w zakres badań.
Na 10 polskich miast, które zostały uwzględnione w badaniu, Kraków z wynikiem 2440 bakterii zajął wysoką, bo 3 pozycję w ogólnym zestawieniu, dzięki czemu miasto w naszym rankingu znalazło się na podium najczystszych miast w Polsce. W TOP 3 znalazły się: Łódź (w roli zwycięzcy na pierwszym miejscu z wynikiem 1470 bakterii) oraz Bydgoszcz (na miejscu drugim z wynikiem 2340 bakterii).
W których kategoriach miasto zasługuje na pochwałę, a w których na rekomendacje lepszej dezynfekcji? Odpowiedzi na te pytania poznaliśmy przeprowadzając badania i następnie tworząc “ranking najczystszych miast w polsce”.